Planit Zdrowie Sterylizacja narzędzi kosmetycznych – jak robić to prawidłowo?

Sterylizacja narzędzi kosmetycznych – jak robić to prawidłowo?

Sterylizacja narzędzi kosmetycznych – jak robić to prawidłowo? post thumbnail image

Prowadząc własny gabinet kosmetyczny musisz spełniać pewne normy i zasady postępowania, które stwarzają bezpieczne warunki zarówno Tobie jak i Twoim klientom. Dlatego też na gabinety kosmetyczne został nałożony obowiązek sterylizacji narzędzi pracy w celu uniknięcia zachorowania na groźne choroby spowodowane głównie wirusami.
Niewypełnienie tego obowiązku równoznaczne jest z łamaniem prawa oraz wymogów nałożonych przez Państwowy Inspektorat Sanitarny. Poza tym czysty i sterylny gabinet kosmetyczny to doskonała wizytówka, która przyciąga klientów i sprawia, że chętnie tam wracają. Jak zatem powinna wyglądać sterylizacja narzędzi w gabinecie kosmetycznym? Dlaczego jest taka istotna? I jakie urządzenia warto posiadać w swoim salonie?

Proces sterylizacji – czym jest?

Sterylizacja narzędzi kosmetycznych to proces, dzięki któremu uzyskujemy przedmioty zupełnie jałowe – czyli pozbawione jakichkolwiek mikroorganizmów. Są one, bowiem dokładnie likwidowane (wszystkie formy zarówno wegetatywne jak i przetrwalnikowe) poprzez gorące powietrze lub parę.
Procesom sterylizacji powinieneś poddawać wszystkie narzędzia, których użycie może wiązać się z niebezpieczeństwem naruszenia ciągłości tkanek, mających kontakt z krwią lub innymi wydzielinami. Narzędzia, które najczęściej poddaje się sterylizacji to pilniki, cążki, nożyczki, pęsety, szczypce, frezy oraz inne przyrządy do manicure lub pedicure.

Zobacz również:

 

Sterylizacja narzędzi kosmetycznych – dlaczego jest taka ważna?

Do niedawna wśród wielu właścicieli salonów kosmetycznych uważało, że sterylizacja narzędzi kosmetycznych jest procesem zbędnym i generującym dodatkowe koszty. Uważali bowiem, że dezynfekcja w zupełności wystarczy. Natomiast Państwowy Inspektorat Sanitarny twierdzi zupełnie inaczej i dlatego też został naniesiony obowiązek sterylizacji wszystkich przyrządów kosmetycznych znajdujących się w gabinecie i używanych bezpośrednio na skórze danego klienta.
Sterylizacja jest procesem niebagatelnie ważnym ponieważ salony kosmetyczne to miejsca, gdzie wykonywane są różnego rodzaju zabiegi kosmetyczne – dlatego muszą być bezpieczne i czyste, wolne od wszelkich drobnoustrojów. Dzięki odpowiedniej sterylizacji możesz uniknąć groźnych dla zdrowia a nawet życia patogenów, które mogą przenosić się w różny sposób. Niewysterylizowane narzędzia mogą stać się źródłem niebezpiecznych chorób zakaźnych. Odpowiednia higiena narzędzi i całego salonu kosmetycznego jest ważna zarówno dla całego personelu jak i klientów odwiedzających to miejsce.

Dezynfekcja czy sterylizacja – jaka jest różnica?

Główną i podstawową różnicą między sterylizacją narzędzi kosmetycznych a ich dezynfekcją jest fakt, że dezynfekcja polega na zniszczeniu wegetatywnych form drobnoustrojów, różnych prątków, bakterii oraz grzybów przyczyniających się do powstawania groźnych chorób lub nieprawidłowości w organizmie. Natomiast sterylizacja likwiduje wszystkie mikroorganizmy, które znajdują się na danym przedmiocie – w tym formy przetrwalnikowe bakterii. A więc prawidłowo wysterylizowany element staje się całkowicie jałowy.

Jakie urządzenia do sterylizacji narzędzi kosmetycznych wybrać?

Na rynku kosmetycznym producenci nie próżnują i dostępnych jest cała masa przeróżnych sposobów oraz urządzeń przeznaczonych do sterylizacji narzędzi kosmetycznych. Z racji tego, że proces ten jest obowiązkiem, należy w takie przyrządy się zaopatrzyć. Jakie zatem urządzenie najlepiej wybrać i jakie musi spełniać normy?

Sterylizator kulkowy i sterylizator wykorzystujący promienie UV

Jeszcze do niedawna najbardziej popularnym urządzeniem do sterylizacji narzędzi kosmetycznych był sterylizator kulkowy. Jest to urządzenie, wypełnione licznymi szklanymi kulkami, do których wkłada się zużyte narzędzia. Następnie nagrzewane zostają do osiągnięcia wysokiej temperatury, w której żaden mikroorganizm nie jest w stanie przetrwać (około 240 stopni Celsjusza). Urządzenie to cieszyło się popularnością ze względu na swoją niską cenę w stosunku do innych metod. Udowodniono jednak, że nie jest ona tak skuteczna jak inne urządzenia i nie zapewnia stuprocentowego wyjałowienia narzędzi. Wielkość szklanych kul w nim umieszczonych nie jest wystarczająco duża, dlatego też większość narzędzi nie może być włożona tam w całości, powoduje to dużą sprzeczność i niepowodzenie procesu sterylizacji. Ponadto przedmioty te nie są chronione przed ponowną kontaminacją opakowaniem zabezpieczającym w postaci rękawa, woreczka foliowego czy torebki papierowej. Sterylizator kulkowy uniemożliwia również pełną kontrolę przebiegu sterylizacji tak jak w przypadku chociażby sterylizatorów parowych.
Tak samo mało skutecznym rozwiązaniem są sterylizatory wykorzystujące promieniowanie UV – uważa się, że promienie ultrafioletowe w urządzeniu rozchodzą się w sposób liniowy, co powoduje, że liczne drobnoustroje są w stanie przetrwać w miejscach zacienionych i zakamarkach.

Znaczna większość kontroli przeprowadzanych przez stacje sanitarno – epidemiologiczne nie rekomenduje wyżej wymienionych urządzeń za skuteczną i prawidłową formę sterylizacji, natomiast zaleca używanie profesjonalnych sterylizatorów – autoklawów parowych.

Autoklaw parowy

Autoklaw parowy – kosmetyczny występuje najczęściej z oznaczeniem klasy S lub B, gdzie najbardziej zaawansowane są autoklawy klasy B – inaczej nazywane medycznymi. Przeznaczone są one do sterylizacji wszelkich narzędzi kosmetycznych zarówno znajdujących się w opakowaniu jak i go pozbawionych. Włożyć do niego można każdy rodzaj przyrządów, bez wglądu na jego skomplikowaną budowę.  Autoklawy medyczne uważane są za najbardziej skuteczną i najbezpieczniejszą formę sterylizacji narzędzi kosmetycznych, dlatego warto w taki się zaopatrzyć posiadając własny gabinet kosmetyczny.

Wybierając autoklaw do swojego salonu warto zwrócić uwagę na kilka czynników, takich jak:
– ciśnienie,
– certyfikacja,
– czas trwania procesu sterylizacji,
– wymiary,
– głośność podczas pracy,
– gwarancja producenta,
– wygląd.

Odpowiednie przeprowadzenie procesu sterylizacji narzędzi kosmetycznych jest gwarancją bezpieczeństwa i dobrze wykonanej pracy. Jeżeli chcesz, aby Twój gabinet odznaczał się czystością i sterylnością warto zaopatrzyć się w profesjonalny sprzęt, który uchroni Cię od wszelkich niebezpieczeństw oraz konsekwencji prawnych związanych z niestosowaniem się do wymogów sanepidu. 

Related Post