Planit Usługi Rosnące zapotrzebowanie na pracowników ze Wschodu

Rosnące zapotrzebowanie na pracowników ze Wschodu

Rosnące zapotrzebowanie na pracowników ze Wschodu post thumbnail image

Bardzo łatwo można dostrzec, że przynajmniej od kilku lat na rynku pracy w Polsce aktywnie funkcjonuje znaczna grupa osób spoza naszego kraju. Przyczyny takiego stanu są dość oczywiste. W pierwszej kolejności panuje duże zapotrzebowanie na pracowników, którzy udanie zapełniają luki w poszczególnych zawodach. Nie zawsze jest to czystą formalnością i właśnie wtedy zazwyczaj sięga się po pracowników ze Wschodu.

Zatrudnianie osób z Europy Wschodniej

Pracodawcy niezwykle chętnie przyjmują pracowników pochodzących z Europy Wschodniej, ponieważ dzięki temu w wielu branżach produkcja może odbywać się na dotychczasowym poziomie i przedsiębiorstwa wskutek tego utrzymują wysoki poziom https://apsprofit.pl/dla-pracodawcy/rekrutacje-jednorazowe/. Rywalizacja z innymi podmiotami wymaga aktywnego działania i strategii, która pozwoli na osiąganie sukcesów. Sprowadzając do kraju pracowników ze Wschodu właściciele firm kierują się przede wszystkim zdrowym rozsądkiem. Doskonale wiedzą oni, że osoby przybywające z sąsiednich krajów będą chciały z całych sił udowodnić, iż potrafią ciężko pracować i zasługują na zaufanie. W istocie w zdecydowanej większości przypadków tak się dzieje. Jeśli chodzi o narodowości, to główną rolę odgrywają w tym zakresie pracownicy z Ukrainy. Inną grupą są Białorusini, spotyka się także Rosjan czy Kazachów. W przypadku Ukraińców sprawy przedstawiają się w taki sposób, iż chętnie przybywają oni do pracy w Polsce z całymi rodzinami. To tutaj płacą podatki i planują się na stałe osiedlić. Jak widać ułożenie sobie życia w naszym kraju staje się celem dla ludzi spoza Polski i coraz częściej mamy z tym do czynienia. Wygląda na to, że to trwały trend, który będzie przybierał na znaczeniu.

Pracownicy pozwalający zapełnić lukę na rynku pracy

Z całą pewnością pracownicy ze Wschodu starają się sprostać stawianym im zadaniom i wywiązywać się ze wszystkich obowiązków. To sumienni i godni zaufania pracownicy. Co warte podkreślenia nie ma większych kłopotów z aklimatyzacją, ponieważ Ukraina i Polska to podobny krąg kulturowy. Naturalnie zdarzają się różnice w tradycjach i przyzwyczajeniach, ale z dotychczasowych obserwacji można wysnuć wniosek, iż pracownicy sprowadzani z Europy Wschodniej są nastawieni ugodowo i potrafią szybko przystosować się do życia w nowej rzeczywistości. To ludzie, którzy chętnie uczą się języka polskiego i wychodzi im to całkiem nieźle https://apsprofit.pl/kontakt/. Dzięki temu pracodawcy zyskują cennych pracowników na długie lata. Nie da się ukryć, że w Polsce od dłuższego czasu obserwujemy zjawisko niżu demograficznego i coraz więcej osób odchodzi z rynku pracy. Powstała luka w oczywisty sposób musi zostać szybko uzupełniona. Dlatego pracownicy ze Wschodu są tak istotni i na pewno nie można  ignorować ich znaczenia przy omawianiu rynku pracy w kontekście najbliższej przyszłości.

Ważna rola pracowników ze Wschodu

Uważni obserwatorzy dostrzegają, że w niektórych branżach rola pracowników ze Wschodu jest szczególnie ważna i są tam oni po prostu niezbędni. Chodzi tu na przykład o budownictwo. Można pokusić się o twierdzenie, że dzięki zaangażowaniu i pracy tych ludzi ten segment nie uległ załamaniu i nadal ma ogromne znaczenie w całej gospodarce. Polacy nie zawsze wykazują zainteresowanie prostymi pracami fizycznymi i trzeba sobie jakoś z tym poradzić. Sprowadzenie pracowników z zewnątrz wydaje się w tym zakresie bardzo dobrym rozwiązaniem i postępuje tak wielu pracodawców. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku firm transportowych. W tym przypadku kierowcy z Ukrainy, Mołdawii czy Białorusi są świetnymi specjalistami i szybko odnajdują się w nowym miejscu pracy. W ostatnim czasie wzrasta też ilość osób ze Wschodu w sektorze usług. Ten przykład jednoznacznie pokazuje, że warto otwierać się na możliwości i szanse jakie niesie za sobą współpraca z zagranicznymi pracownikami. Często są oni początkowo niedoceniani i dopiero wraz z upływem czasu przekonujemy się o ich solidności i niezawodności.

Rekrutacja pracowników na forach i portalach

Na osobne potraktowanie zasługuje kwestia rekrutacji pracowników ze Wschodu. Możliwości jest tu przynajmniej kilka. Otóż w internecie znajduje się wiele specjalistycznych narzędzi do wyszukiwania takich pracowników. To przede wszystkim fora tematyczne oraz portale, gdzie sami pracownicy proponują swoje usługi. Działa to też w drugą stronę i potencjalni pracodawcy zamieszczają ogłoszenia, w których informują o poszukiwaniu odpowiednich osób. Najczęściej wymienia się tam konkretną branżę i miejsce wykonywania pracy. Dzięki temu już na wstępie unika się ewentualnych niedomówień. Wszystko jest transparentne i przejrzyste, a pracownicy ze Wschodu mają okazję skontaktować się z wybranymi pracodawcami. Tak jak wspomniano rola takich pracowników cały czas rośnie. Kilkaset tysięcy osób z Ukrainy i innych państw aktywnie przyczynia się do rozwoju rodzimej gospodarki. Korzyści czerpią na tym wszyscy zainteresowani. Właściciele firm nie mają problemów z obsadzeniem etatów, a pracownicy znajdują zatrudnienie i mogą zarabiać pieniądze w uczciwy sposób. Wypada mieć nadzieję, że w najbliższych latach nic się w tej kwestii nie zmieni i nie zabraknie chętnych do pracy w Polsce.

 

 

Related Post