Planit Zdrowie Ortopeda noworodek kiedy – co warto wiedzieć?

Ortopeda noworodek kiedy – co warto wiedzieć?

Ortopeda noworodek kiedy – co warto wiedzieć? post thumbnail image

Lekarz ortopeda diagnozuje oraz leczy choroby i zaburzenia pourazowe, jakie dotyczą narządów ruchu.  Ponadto zajmuje się profilaktyką występowania, jak i nawracania patologii w układzie ruchu. Co jeszcze warto wiedzieć na temat ortopedy? 

Kim jest ortopeda?

Lekarzem specjalistą, który w swojej pracy skupia się na diagnostyce a także leczeniu operacyjnym i zachowawczym:

  • Wszystkich schorzeń wrodzonych bądź nabytych,
  • Systemu więzadłowo-stawowego organizmu, 
  • Nerwów, 
  • Mięśni, 
  • Chorób oraz zmian pourazowych układu ruchu, szczególnie szkieletu (z pominięciem kości czaszki).

Ortopeda także ustala, a następnie prowadzi profilaktykę postępów oraz nawrotów zmian w obrębie aparatu ruchu. Współpracuje również z takimi specjalistami, jak np.:

W ten sposób zapewnia kompleksową opieką swoim pacjentom.

Lekarz ortopeda – czym konkretnie się zajmuje?

Zakres jego działalności jest nie tylko szeroki, ale i wymagający. Co dokładniej robi lekarz ortopeda

  1. Po pierwsze zleca zabiegi fizykoterapeutyczne. M.in.: ultradźwięki, pole magnetyczne, krioterapię lub elektroterapię. 
  2. Po drugie współpracuje z fizjoterapeutami. Po co? Celem stworzenia programu usprawniania, nadzororowania i w efekcie końcowym ocenienia efektywności swojej pracy oraz współpracy ze strony swojego pacjenta.
  3. Po trzecie sporządza zalecenia lekarskie pacjentom. 
  4. Po czwarte przeprowadza zabiegi chirurgiczne kości (np. alloplastykę stawu) oraz innych narządów układowych.
  5. Po piąte planuje, by następnie wdrożyć w życie leczenie zachowawcze. Mowa tu o ustaleniu farmakoterapii w przewlekłych zespołach bólowych stawów czy doborze zaopatrzenia ortopedycznego.
  6. Po szóste opatruje urazy narządów ruchu. A także powikłania pourazowe. Oprócz tego szacuje rokowania oraz czas rekonwalescencji u pacjentów w trakcie regeneracji zajętych patologią tkanek.
  7. Po siódme, jeśli zachodzi taka potrzeba, kieruje na dodatkowe badania. Jest to np. artroskopia, badanie USG czy zdjęcie RTG. 
  8. Po ósme decyduje o skierowaniu pacjenta do innego specjalisty, np. neurologa lub rehabilitanta.

Kiedy należy wybrać się do ortopedy?

Najczęściej pacjenci odwiedzają klinikę ortopedyczną Ortho Expert https://ortho-expert.pl/lekarze/ w związku z różnego rodzaju urazami ruchu, jakim ulegają w codziennym życiu. Przeważnie są to:

  • Zwichnięcia,
  • Złamania,
  • Skręcenia.

Kolejnym czynnikiem, który skłania do wizyty w centrum ortopedycznym są wszelkiego typu bóle w obrębie :

  • Kręgosłupa,
  • Stawów. 

Jednakże nie tylko takie dolegliwości, wymagają, aby omówić je z lekarzem ortopedą z Ortho Expert.  Należy wiedzieć, że nawet najmniejsze i mało niepokojące problemy w ruchomości stawów mogą mieć w przyszłości negatywny wpływ. A co za tym idzie – stać się poważnym problemem. Dlatego też koniecznie trzeba je skonsultować ze specjalistą oraz ustalić ich przyczynę.
Z kolei do gabinetu ortopedy dziecięcego warto jest pójść niedługo po narodzinach dziecka. W jakim celu? Aby specjalista ocenił, czy w ciele niemowlęcia budowa konkretnych układów jest prawidłowa. Pozwala to bardzo wcześnie wykryć jakiekolwiek wady wrodzone postawy. A w konsekwencji prowadzi to do podjęcia działań szybkiej ich korekcji.

Warto wiedzieć, że ortopeda pomoże również osobom w podeszłym wieku. Zadba o dobrą kondycję ich układu kostno-stawowego. Jego parady i indywidualnie przez niego opracowane ćwiczenia, w zauważalny sposób, pomagają polepszyć ruchomość stawów. Jest to bardzo ważne, ponieważ z wiekiem mogą naprawdę dokuczać.

Kiedy z noworodkiem, a kiedy z dzieckiem do ortopedy?

Jak wyżej już wspomniano, pierwszy kontakt noworodka z ortopedą powinien mieć miejsce po narodzinach, przed ukończeniem 4. tygodnia życia. Kolejna wizyta powinna się odbyć w okolicy 8 miesiąca, kiedy to niemowlę zaczyna siadać, a następna gdy ukończy 2 lata. Są to orientacyjne terminy, których nie trzeba się trzymać kurczowo. Do lekarza ortopedy warto udać z dzieckiem, kiedy rodzic w jego rozwoju zauważy coś niepokojącego. 

Podczas pierwszej wizyty malucha, ortopeda ocenia jego narząd ruchu. Ponadto sprawdza, czy nie występuje u niego dysplazja stawów biodrowych. To dość często występująca, wśród najmłodszych, wada wrodzona. Na czym polega? Panewka ma nieprawidłowy kształt. Jest za płaska, by mogła w nią wejść okrągła głowa kości udowej. Przy pomocy badania USG można zdiagnozować dysplazję stawów biodrowych. Należy wiedzieć, że jest ono obowiązkowe. Musi zostać wykonane najpóźniej w 6. tygodniu życia dziecka.

Jak się przedstawia zakres pracy ortopedy w poradni ortopedycznej dla dzieci? Zajmuje się on:

  • Leczeniem kontuzji i urazów;
  • Leczeniem wad wrodzonych oraz nabytych w obrębie narządu ruchu dzieci i młodzieży;
  • Profilaktyką wad postawy;
  • Skrzywieniami kręgosłupa;
  • USG stawów biodrowych, szczególnie w profilaktyce dysplazji bioder. 

Jakie są wskazania do konsultacji z ortopedą dziecięcym?

Do specjalisty ortopedii warto udać się z dzieckiem, które:

  • Jest mało ruchliwe, czyli: nie kopie, nie bawi się ani swoimi rączkami ani nóżkami, ani też nie wkłada ich do buzi;
  • Ma jedną z łopatek wyżej od drugiej;
  • Ma koślawe kolanka. Dotyczy to 3-latków;
  • Podczas chodu stawia krzywo stópki. Chodzi tu o 2-3 latki;
  • Utyka w tracie chodzenia;
  • W wieku 4-5 lat ma nieprawidłowo wysklepioną stópkę. 
Ortho Expert ortopeda
ul, Jagiellońska 87b
70-437 Szczecin

Related Post

Stomatolog Szczecin

Stomatolog SzczecinStomatolog Szczecin

Stomatolog Szczecin: Stomatologia to dziedzina medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem oraz profilaktyką schorzeń jamy ustnej i zębów. Dla mieszkańców Szczecina, wybór odpowiedniego stomatologa może być kluczowy dla zachowania zdrowego