Planit Wnętrza Jak zdezynfekować materac?

Jak zdezynfekować materac?

Jak zdezynfekować materac? post thumbnail image

Jak zdezynfekować materac? Życie bywa czasem chaotyczne, ale bez względu na to, w jaki bałagan się wpakujesz, zawsze można go posprzątać i uporządkować. To samo dotyczy Twojego materaca, biorąc pod uwagę, ile czasu spędzasz w łóżku, przytulając się, oglądając Netflix, chrupiąc ciasteczka, śpiąc w ciągu dnia i tolerując zwierzęta domowe na łóżku – wszystko to przyczynia się do materaca pełnego kurzu, zarazków, martwych komórek skóry, roztoczy i pozostałości potu. Nie ma problemu, ponieważ tutaj pokażemy Ci jak zdezynfekować materac przy użyciu różnych metod i artykułów gospodarstwa domowego.

Dlaczego powinieneś dezynfekować swój materac?

Spanie na czystym materacu jest pierwszym krokiem do dobrej higieny snu. Dezynfekcja materaca usuwa wszystkie paskudne zarazki czające się pod jego powierzchnią. Możesz myśleć: “Nie widzę ich, więc się nie przejmuję”, ale nie chcesz przecież wdychać kurzu przez całą noc lub spać na zarazkach, które mogą przenosić się na Twoją skórę, zwłaszcza na twarz, co może prowadzić do powstawania wyprysków. Rozważ czyszczenie materaca, jeśli: kupujesz używany materac, przeprowadzasz regularną konserwację materaca (co 6 miesięcy), chcesz odświeżyć swoją sypialnię, czy chcesz lepiej spać.

Dezynfekcja materacy

Czyszczenie parą to najbardziej naturalny sposób na czyszczenie materaca, to prawie jak czyszczenie materaca na sucho. Wszystko, czego potrzebujesz to ręczny oczyszczacz parowy, taki jak te używane do czyszczenia ubrań parą, i jesteś gotowy, aby rozpuścić plamy i pozbyć się tych uciążliwych roztoczy. Nie chcesz namoczyć materaca, więc używaj krótkich, ostrych uderzeń pary. Spray dezynfekujący do materacy działa podobnie jak czyszczenie parą, ponieważ zabija zarazki i drobnoustroje oraz rozbija plamy z potu. Upewnij się, że spray nie zawiera wybielaczy; czyszczenie materaca wybielaczem może uszkodzić jego włókna. Spryskaj powierzchnię materaca delikatnie (nie namaczaj) i przetrzyj wilgotną szmatką. Otwórz okno i pozwól materacowi całkowicie wyschnąć przed ponownym przykryciem łóżka. Wódka martini dla ciebie i dla łóżka! Wódka jest naturalnym środkiem dezynfekującym i jest świetna do dezynfekcji materacy. Wlej trochę wódki do pustej butelki ze sprayem i rozpylaj ją po całym materacu. Uważaj, aby nie zamoczyć materaca i wytrzyj go czystą, suchą szmatką. Otwórz okno i pozwól materacowi wyschnąć na powietrzu przed ubraniem łóżka.

Niezawodne środki do czyszczenia 

Jak zdezynfekować materac?

Jak zdezynfekować materac?

Soda oczyszczona i ocet są popularnym środkiem czyszczącym od dziesięcioleci. Wlej trochę octu do butelki z rozpylaczem i lekko spryskaj materac. Po 10 minutach wytrzyj go suchą szmatką lub papierowymi ręcznikami. Przesiej sodę oczyszczoną na materac i pozostaw go w przewiewnym miejscu na tak długo, jak to możliwe. Odkurz materac i przykryj łóżko. Zrób domowej roboty enzymatyczny środek czyszczący z nadtlenku wodoru i  sody oczyszczonej. Ta metoda jest zazwyczaj stosowana w przypadku uporczywych plam. Nałóż go na dotknięty obszar i pozostaw na tak długo, jak to możliwe. Weź wilgotną szmatkę i delikatnie wytrzyj plamę. Większość pianek do golenia zawiera alkohol i dlatego może zająć się uporczywymi plamami na materacu. Konsystencja jest podobna do tej, jaką ma odplamiacz. Rozpyla piankę na plamę, pozostawia ją na 20 minut, usuń nadmiar pianki i plamę wilgotną szmatką. 

Jak utrzymać materac w czystości?

Czyść plamy tak szybko, jak się pojawią. Unikaj używania wybielaczy, ponieważ są one szkodliwe dla materaca. Odwracaj materac co 6 miesięcy i regularnie odkurzaj materac, listwy i podłogę pod łóżkiem. Dużo trudniej jest wyczyścić plamy i zdezynfekować stary materac. Jeżeli twój materac ma już ponad 8 lat to warto go wymienić na nowy. Jak wyczyścić materac z pianki? Wymieszaj pół filiżanki białego octu i 1 filiżankę wody w butelce ze sprayem, Spryskaj lekko materac (uważaj, aby go nie zmoczyć). Pozostaw na 30 minut. Delikatnie wytrzyj materac czystą, suchą szmatką lub papierowymi ręcznikami. Pozostaw do całkowitego wyschnięcia na powietrzu. Światło słoneczne jest najlepszym dostępnym dla nas środkiem dezynfekującym. Wielu ludzi na świecie używa światła słonecznego do suszenia swoich ubrań lub prania. Ciepło i promienie UV słońca pomagają zabić roztocza. Jeśli masz podwórko lub otwarte patio, wszystko co musisz zrobić, to umieścić materac na prześcieradle lub plastikowej folii. Następnie pozostaw materac w pełnym słońcu na godzinę. Odkurz materac z każdej strony. Na koniec, pozostaw materac na słońcu jeszcze przez kilka godzin, zanim wniesiesz go do środka. W Japonii zwyczajowo wietrzy się materace w słońcu, aby ograniczyć rozwój pleśni. Wierzą również, że to może dodać energii ich łóżkom i zapewnić im lepszy sen. Pamiętaj, aby wyczyścić i odkurzyć ramę łóżka podczas dezynfekcji materaca. Zwróć szczególną uwagę na rogi, ponieważ to właśnie tam zazwyczaj gromadzi się dużo kurzu. Jeśli od lat nie czyściłeś materaca, zamiast dezynfekcji możesz przeprowadzić gruntowne czyszczenie. Kiedy dezynfekujesz materac, powinieneś zrobić to samo z całą pościelą. Dotyczy to poduszek, puchu i koców.

Related Post

Wyspa handlowa

Wyspa handlowaWyspa handlowa

Wyspa handlowa: w dzisiejszym dynamicznym świecie detalicznym, kreatywność i innowacje odgrywają kluczową rolę w przyciąganiu uwagi klientów oraz zapewnianiu im wyjątkowego doświadczenia zakupowego. Wśród wielu strategii, jakie sklepy wykorzystują, aby