Planit Praca,Usługi Jak pozyskać pracowników z Ukrainy?

Jak pozyskać pracowników z Ukrainy?

Jak pozyskać pracowników z Ukrainy? post thumbnail image

Jak pozyskać pracowników z Ukrainy? Badania pokazują, że właściciele polskich firm (mniejszych oraz większych) chętnie zatrudniają osoby z tego państwa. Jakie argumenty ich do tego przekonują? Teoretycznie możesz szukać ludzi z Ukrainy na własną rękę… Dlaczego jednak tego nie robić w ten sposób? Co sprawia, że lepiej współpracować np. z profesjonalnymi agencjami pracy?

Pracownicy z Ukrainy: dlaczego są coraz popularniejsi?

Jeszcze przed rozpoczęciem wojny na terenie tego kraju (wszystko na poważnie zaczęło się w okolicach marca 2022 roku) w Polsce nie brakowało wielu osób z Ukrainy. Przyjeżdżali oni do nas, ponieważ mogli liczyć m.in. na lepsze stawki. Agresja Rosji spowodowała, że mocno zwiększyła się liczba obywateli Ukrainy, którzy to właśnie w Polsce chcą zarabiać na życie itd. Nie brakuje jednocześnie pracodawców, którzy mają zamiar ich zatrudniać. Z czego to wynika? Przede wszystkim osoby z Ukrainy są bardzo pracowite. Teraz szczególnie nie brakuje im natomiast motywacji. Pracodawcy mogą być zatem pewni, że powierzone zadania będą wykonywane precyzyjnie i relatywnie szybko. Dodatkowo osoby szukające kogoś na wolne etaty mają spore pole do manewru. W końcu do Polski zjechało wiele osób, które chcą nie tylko pracować fizycznie. Można zatem zatrudniać ludzi o naprawdę wysokich kwalifikacjach. Spore znaczenie mają kwestie finansowe. Niektórzy zauważają, że Ukraińcy nie mają aż tak bardzo wygórowanych oczekiwań. Zatrudnienie ich to sposób pozwalający na zredukowanie kosztów. Jak już wiesz, w żaden sposób nie wpłynie to zaś negatywnie na jakość realizowanych zadań. Bardzo dużą rolę odgrywa tutaj także chęć pomocy. Polaków nie trzeba długo do tego przekonywać. Pierwsze miesiące wojny pokazały, że zdaliśmy test jako społeczeństwo. A odpowiednia postawa na tej płaszczyźnie jest cały czas kontynuowana. Aktualnie Ukraińcy są w potrzebie. Wiele osób straciło swoich bliskich, a także całe majątki w czasie wojny wywołanej przez Rosję… W naszym kraju nie brakuje ludzi z tego państwa, którzy chcą po prostu stanąć na nogi. Można im pomóc choćby poprzez zaoferowanie pracy. Co ważne, w życie – już kilka miesięcy temu – weszły zaś przepisy, które mocno ułatwiają zatrudnienie ludzi z tego państwa.

Dlaczego nie warto szukać samodzielnie?

Jak pozyskać pracowników z Ukrainy?

Jak pozyskać pracowników z Ukrainy?

Chcesz zatrudnić kogoś z Ukrainy? Masz wolne etaty w swojej firmie? Sporo osób zastanawia się, czy warto szukać zatem samodzielnie… Wbrew temu, co niektórzy myślą na ten temat, to wcale nie jest takie proste. Dlaczego zatem nie warto szukać samodzielnie pracowników z Ukrainy? Przede wszystkim ta czynność jest czasochłonna. Każdemu szefowi zależy na tym, aby znaleźć odpowiednie osoby, które będą pasowały pod kątem konkretnego stanowiska. Liczą się zatem nie tylko kwalifikacje, ale także cechy charakteru, podejście i oczywiście wymagania finansowe. Generalnie jest wiele aspektów, które trzeba bardzo pieczołowicie sprawdzić. A to wszystko zajmuje sporo czasu. Jak go zbyt dużo nie masz, to samodzielne działania mogą finalnie nie okazać się do końca efektywne. Czasami ludzie bez kwalifikacji w tym temacie zatrudniają osoby o zbyt małych umiejętnościach itd. Niekiedy zaś nie są w stanie dokładnie oszacować, jakie stawki powinny być zaproponowane, by było uczciwie i jednocześnie niezbyt rozrzutnie. Dlaczego jeszcze nie warto tutaj działać na własną rękę? Szukanie pracowników z Ukrainy generuje także pewne wydatki. Trzeba bowiem np. zamieszczać ogłoszenia na rozmaitych portalach i je opłacać (aby były wysoko na liście, co przyspieszy cały proces rekrutacji). Inna kwestia dotyczy zaś przepisów. Zatrudnienie pracowników z Ukrainy jest co prawda obecnie ułatwione, ale cały czas trzeba załatwiać rozmaite formalności. Związane z legalizacją pobytu, jak i samej pracy itd. Jeśli ktoś nie jest na bieżąco w tym temacie, to takie zagadnienie może go po prostu przerosnąć. Szczególnie że przepisy w ramach tego aspektu zmieniają się bardzo dynamicznie. Pamiętaj zaś, że nieświadomość lub brak wiedzy o konkretnych zagadnieniach nie zwalniają z przestrzegania prawa.

Profesjonalna agencja pracy to najlepsze rozwiązanie

Podmioty, które chcą zatrudniać pracowników z Ukrainy, coraz częściej decydują się na kooperowanie z takimi firmami. A na rynku jest coraz większe pole do manewru. Czym cechuje się porządna agencja zatrudnienia? Warto wybrać takie podmioty, które działają np. niedaleko Twojej firmy. Dzięki temu będziesz mógł załatwić formalności nie tylko online, ale także stacjonarnie (niektórzy preferują zaś taką formę). Co jeszcze jest ważne? Doświadczenie w branży oraz posiadane opinie. Warto to dokładnie sprawdzić. Profesjonalna agencja zatrudnienia ma w bazie wiele osób. Dzięki temu eksperci są w stanie szybko dopasować pracowników z Ukrainy do konkretnych stanowisk. Biorąc pod uwagę niezbędne kwalifikacje, jak i możliwości finansowe. Dzięki temu w mig uzupełnisz wolne wakaty na terenie Twojej firmy. Co ważne, fachowcy z takich podmiotów pomagają załatwiać formalności. Na skutek tego będziesz mógł w pełni legalnie zatrudnić osoby z tego wschodniego państwa.

Related Post