Planit Usługi,Zdrowie Jak działa ozonowanie?

Jak działa ozonowanie?

Jak działa ozonowanie? post thumbnail image

Przy okazji pandemii koronawirusa, bardzo popularne stały się różnego rodzaju metody pozwalające na dezynfekcję pomieszczeń i powierzchni. Jest to szczególnie ważne w przypadku pomieszczeń publicznych, w których każdego dnia przewijają się setki ludzi. Możemy zaliczyć do nich zamknięte perony autobusowe, pociągowe, szpitale, przychodnie czy sklepy spożywcze. Odpowiednia dezynfekcja w takich miejscach pozwala na znaczne zmniejszenie emisji wirusa i w efekcie możliwość bardziej bezpiecznego korzystania z powierzchni wspólnych.

Jedną z najpopularniejszych metod dezynfekcji i oczyszczania powietrza jest ozonowanie. Jest ono możliwe dzięki specjalistycznym maszynom wytwarzającym ozon, czyli gaz mający właściwości oczyszczające. Co bardzo istotne proces ten nie tylko dezynfekuje i zabija wirusy, ale również inne bakterie i szkodliwe drobnoustroje. Dzięki wyjątkowym właściwościom pozwala również na pozbycie się nieprzyjemnych zapachów.

 

Jak wygląda ozonowanie?

Ozonowanie jest jednych z nielicznych sposobów dezynfekcji, która do skutecznego działania nie wymaga dodatkowego wspierania substancjami chemicznymi lub alkoholem. Jest możliwa dzięki maszynom wytwarzającym ozon, czyli silnie utleniający się gaz. To właśnie on jest odpowiedzialny za możliwość pozbycia się z pomieszczeń szkodliwych wirusów i drobnoustrojów, mogących zaatakować nasze zdrowie. Ozonowanie sprawdza się przede wszystkim w przypadku pomieszczeń publicznych. Niestety każda maszyna ograniczona jest mocą, w związku z tym może być stosowana w pomieszczeniach o ograniczonej kubaturze. Najczęściej spotykanymi na rynku są maszyny do użytku w pomieszczeniach do 30 m2 do 200 m2. W przypadku większych, ozonowanie może nie być do końca skuteczne.

Cały proces ozonowania jest całkowicie bezobsługowy. Maszynę wytwarzającą ozon wystarczy pozostawić na kilka godzin w pomieszczeniu. Oczywiście kluczowe jest dobre uszczelnienie – nie powinno się wówczas zostawiać otwartych okien, ponieważ wytworzony ozon będzie bardzo szybko uciekał. Taka dezynfekcja nie będzie skuteczna. Bardzo popularna jest również dezynfekcja ozonem wnętrz samochodów osobowych. Wówczas maszynę do ozonu pozostawia się na określony czas wewnątrz auta. Pozwala to pozbyć się z klimatyzacji pleśni i grzybów.

Czy ozonowanie zabija koronawirusa?

Jest to bardzo często zadawanie pytanie w kontekście trwającej od roku pandemii. Ozonowanie pozwala na pozbycie się z pomieszczeń koronawirusa, powodującego chorobę COVID-19. Zabija również inne szkodliwe wirusy, grzyby i drobnoustroje. Jest to więc skuteczny sposób na pozbycie się z mieszkania, samochodu lub pomieszczenia ogólnodostępnego niebezpiecznych drobnoustrojów. Jeżeli przechodziliśmy chorobę COVID-19, wówczas dobrym pomysłem będzie skorzystanie z usług firmy, oferującej ozonowanie mieszkania. Wydaje się to również konieczne w hotelach, gdzie po zwolnieniu przez gości każdy pokój powinien zostać poddany dezynfekcji i ozonowaniu.

Czy ozonowanie jest skuteczne?

Każda maszyna do ozonowania posiada swoją maksymalną moc i może zostać wykorzystana w konkretnych pomieszczeniach. Ważna jest tutaj kubatura pomieszczenia, w którym przeprowadzany będzie proces ozonowania. Jeżeli maszyna jest skuteczna w pomieszczeniach do 30 m2, a zastosujemy ją do znacznie większej powierzchni, wówczas możemy być pewni, że proces nie będzie skuteczny. Część wirusów i drobnoustrojów niebezpiecznych dla zdrowia zostanie unieszkodliwionych, ale nie wszystkie. Jeżeli więc zależy nam na skutecznej dezynfekcji i oczyszczaniu, wówczas konieczny jest dobór odpowiedniej maszyny. Bardzo ważne jest również, aby dezynfekcja nie została zakłócona przez ewentualne przeciągi. Przed wizytą ekipy zajmującej się ozonowaniem musimy więc uszczelnić okna i kratki wentylacyjne.

Ozon jest gazem nieszkodliwym dla naszego zdrowia, czego nie możemy powiedzieć o wielu substancjach chemicznych do dezynfekcji. Wdychanie oparów takich substancji może doprowadzić do zawrotów głowy, omdlenia, a nawet reakcji alergicznej organizmu. Jeżeli zależy nam na bezpiecznej i skutecznej formie dezynfekcji i oczyszczania, wówczas ozon jest najlepszym rozwiązaniem.

Ile kosztuje ozonowanie?

Mało kto z nas posiada w domu własną maszynę do ozonowania. Zakup maszyny wytwarzającej ozon jest dość drogi – może wynieść nawet kilka tysięcy złotych. W związku z tym w przypadku dezynfekcji korzystamy zazwyczaj z profesjonalnych firm. Ozonowanie całego mieszkania to zazwyczaj koszt około kilkuset złotych. Jest on jednak zależny od ilości metrów kwadratowych oraz regionu, w którym będzie wykonywana usługa. Dezynfekcja ozonem będzie bowiem zdecydowanie droższa w dużych miastach, a tańsza w mniejszych.

W przypadku ozonowania samochodów osobowych, cena usługi to ok. 50-100 zł. Warto podkreślić, że powinno być ono wykonywane przy każdym serwisie klimatyzacji, czyli najlepiej raz do roku. W klimatyzacji samochodowej bardzo często zbierają się grzyby i pleśń, które mogą mieć szkodliwy wpływ na nasze zdrowie. Jeżeli zależy nam na czystym powietrzu z klimatyzacji samochodowej, powinniśmy o nią odpowiednio zadbać.

Related Post