Planit Usługi Ile gwiazdek ma pensjonat?

Ile gwiazdek ma pensjonat?

Ile gwiazdek ma pensjonat? post thumbnail image

Ile gwiazdek ma pensjonat? Wybierając się na wakacje musimy zazwyczaj musimy uwzględnić nocleg w miejscu, do którego podróżujemy. Zazwyczaj wybieramy hotel lub motel, a coraz częściej również pensjonat. Wiele osób zastanawia się czym charakteryzuje się ten ostatni oraz ile może mieć gwiazdek?

Czym jest pensjonat?

Pensjonat, choć stanowi jeden z obiektów hotelarskich, w praktyce jednak różni się nieco od zwyczajnych hoteli. Podczas gdy hotele zazwyczaj są dosyć duże, liczą często po kilkaset pokojów i w swoim charakterze są dosyć bezosobowe, to pensjonaty są zdecydowanie mniejsze. Ilość pokoi do wynajęcia w pensjonacie zaczyna się już od siedmiu, a panuje w nim nieco bardziej rodzinna atmosfera. Gospodarze  mają między innymi obowiązek zapewnić swoim gościom całodzienne wyżywienie.

Ile gwiazdek może mieć pensjonat?

Choć pensjonat znacząco różni się od hotelu, to oba te przybytki oceniane są według tej samej klasyfikacji. Co niezwykle ważne, ustalona jest ona przez polskie prawo, nie tu więc miejsca na żadne ustępstwa. Każdej ilości gwiazdek odpowiada ściśle uregulowany standard.

Co oferuje pensjonat 1-gwiazdkowy?

Ile gwiazdek ma pensjonat?

Ile gwiazdek ma pensjonat?

Kiedy zatrzymujemy się w pensjonacie, jedną z najważniejszych rzeczy jest wyposażenie pokoju. W przybytku jednogwiazdkowym możemy liczyć na obecność łóżka, stolika nocnego przy każdym miejscu do spania, stołu, jedno krzesło na pokój. Obowiązkowe będzie także duże lustro oraz wieszak ścienny przeznaczony na naszą odzież wierzchnią oraz wykładzina lub dywanik przy każdym miejscu do spania.

W oknach znajdziemy firany lub rolety przepuszczające światło oraz rolety zaciemniające. W kuchni – szklanki umożliwiające spożywanie napojów w ilości odpowiadającej liczbie zameldowanych gości. Pokój powinien także zostać wyposażony w trudno zapalny kosz na śmieci. W pensjonacie musi także zostać wyznaczone osobne miejsce dla osób palących papierosy.

Jeśli chodzi o oświetlenie, to w każdym pomieszczeniu zastaniemy oświetlenie tak zwane ogólne, zaś przy każdym miejscu do spania znajdziemy lampkę nocną, a przy miejscu do pracy – czyli stole lub biurku – oświetlenie dodatkowe. Musimy mieć także zapewniony dostęp do przynajmniej jednego wolnego gniazdka elektrycznego.

Już na tym poziomie spodziewać możemy się podstawowego wyposażenia łazienki –  czyli wanny lub kabiny prysznicowej, toalety oraz umywalki z dedykowaną jej półką. Do tego otrzymamy również mydelniczkę, papiernicę, lustro z dodatkowym oświetleniem, gniazdko elektryczne z osłoną, trudno zapalny kosz na śmieci, mydło toaletowe i ręcznik. Warto mieć jednak na uwadze, że przy tym standardzie zaledwie 25% pokoi ma obowiązek mieć dostęp do własnego węzła sanitarnego.

Co oferuje pensjonat 2-gwiazdkowy?

Na tym poziomie dodatkowa gwiazdka nie wprowadza zmian do podstawowego wyposażenia poziomu, ani kwestii związanych z oświetleniem. Dodaje za to obowiązek wstawienia do pokoju sprzętu umożliwiającego odbiór programów radiowych, a w łazience musimy mieć zapewnioną osłonę do natrysku.

Co oferuje pensjonat 3-gwiazdkowy?

W pensjonacie 3-giwzdkowym wyposażenie będzie podobne do tego, jakie zastaniemy przy 1 czy 2 gwiazdkach, z kilkoma różnicami. Na przykład zamiast jednego krzesła na pokój – otrzymamy jedno na każdą zameldowaną osobę, lecz niemniej niż dwa na pokój. Różnica dotyczy także dostępności do gniazdka elektrycznego.

Od tego poziomu pensjonatu musi być ono umieszczone bezpośrednio przy miejscu do pracy, a dostęp do niego musi być łatwy i swobodny. Poza dostępem do urządzeń umożliwiających odbiór programów radiowych, otrzymamy również sprzęt do odbioru programów telewizyjnych.

3-gwiazdkowe pensjonaty zapewniają także  dostęp do materiałów piśmienniczych, zestawu do czyszczenia odzieży i obuwia oraz wodę butelkowaną odpowiadającą ilości zameldowanych osób.

Od tego poziomu pokoje powinny także zostać wyposażone w telefon, a w łazience znajdziemy dywanik przy natrysku lub kabinie prysznicowej oraz dodatkowy ręcznik kąpielowy.

Co oferuje pensjonat 4-gwiazdkowy?

Taka ilość gwiazdek dodaje przede wszystkim kilka elementów do wyposażenia naszego pokoju. Dla przykładu – zamiast krzeseł, znajdziemy tutaj co najmniej dwa fotele wypoczynkowe lub kanapę. Znajdziemy tu też dodatkowy stolik. Od tego poziomu standardu możemy również spodziewać się obecności minibarku i lodówki. W łazience do wyposażenia kolejna gwiazda dodaje suszarkę do włosów. 4-gwiazdkowy pensjonat ma także obowiązek zapewnić całodobowy dostęp do ciepłych napojów, oraz dostęp do codziennej prasy.

Co oferuje pensjonat 5-gwiazdkowy?

W pensjonacie 5-gwiazdkowym podstawowe wyposażenie będzie wyglądało mniej więcej tak, jak w tym o klasę niższym. Różnice zaczynają się dopiero później – dla przykładu, jest to jedyny standard pokojów, który zobowiązuje gospodarzy do umieszczenia w nich sejfów.

Różnicę dostrzeżemy także przy wyposażeniu łazienki. Znajdziemy tu dodatkowo wagę osobową i płaszcz kąpielowy. Istotne są także dodatkowe kompleksy. 5-gwiazdkowe przybytki posiadać muszą dostęp do co najmniej dwóch zabiegów odnowy biologicznej, takich jak sauna i masaż. Co szczególnie ważne, pensjonat taki zapewnia także miejsce postojowe dla naszego pojazdu i musi ono znajdować się na parkingu strzeżonym

Related Post