Czym jest psychoterapia i jakie są jej rodzaje? Zaburzenia psychiczne są jednym z najczęstszych problemów współczesnego świata. Różne nurty w psychoterapii powstały w odpowiedzi na potrzebę niesienia pomocy osobom borykającym się z takimi trudnościami. Sama psychoterapia jest definiowana jako specyficzna metoda leczenia zaburzeń psychicznych, mająca na celu rozwinięcie umiejętności przetwarzania emocji i zwiększenie potencjału emocjonalnego.
Definicja sugeruje, że dzięki tego typu leczeniu można leczyć nie tylko zaburzenia psychiczne, ale także zmieniać postawy i wyuczone umiejętności, dzięki czemu łatwiej jest radzić sobie z wyzwaniami życia codziennego.
Czym jest psychoterapia?
Psychoterapię definiuje się jako szereg terapii mających na celu rozwiązanie problemów psychiatrycznych, identyfikację ich przyczyn i wypracowanie wzorców zachowań, które poprawiają jakość życia pacjenta. Leczenie to opiera się na bezpośrednim kontakcie pacjenta z psychoterapeutą. W zależności od rodzaju terapii mogą to być sesje indywidualne lub grupowe. Sesje te mogą być samodzielnym leczeniem lub uzupełnieniem leków.
Warto zauważyć, że psychoterapia nie jest przeznaczona tylko dla osób, u których zdiagnozowano zaburzenie psychiczne, ale także dla tych, którzy chcą uporać się z konkretnym problemem i poprawić jakość swojego życia. Wizyta w gabinecie specjalisty może pomóc w zbudowaniu pewności siebie, zwiększeniu motywacji i poprawie komunikacji interpersonalnej.
Kiedy warto zgłosić się na psychoterapię?
Psychoterapia nie tylko dobrze rozwiązuje problemy osób z zaburzeniami psychicznymi. Jak wspomniano powyżej, mogą z niego korzystać np. osoby, które chcą rozwijać umiejętności radzenia sobie z emocjami czy rozwiązywania doraźnych problemów oraz skorzystać z porad ekspertów od neutralności i wyobcowania. Wizytę u psychoterapeuty poleca się przede wszystkim osobom z chorobami przewlekłymi lub zaburzeniami, które negatywnie wpływają na ich zdrowie, nie pozwalają na normalne funkcjonowanie i zakłócają ich życie emocjonalne.
Objawy, które mogą wskazywać na potrzebę takiego leczenia, mogą obejmować trudności w komunikowaniu się, problemy z różnymi lekami, poczucie bezradności i braku celu, nadmierne i nieuzasadnione zmartwienie lub poczucie zagrożenia i strachu. Niepokojącymi objawami wymagającymi interwencji są także celowe wyrządzanie krzywdy innym, autoagresja, czy też trwale obniżona motywacja i lęk przed podjęciem jakichkolwiek działań. Psychoterapia może przynieść wymierne korzyści osobom z depresją, lękami, fobiami, a nawet zaburzeniami odżywiania. Polecany również osobom zmagającym się z żałobą, pracą i budowaniem relacji.
Rodzaje psychoterapii
Istnieje kilka gałęzi psychoterapii. Jej właściwy dobór jest podstawą efektu terapeutycznego i często decyduje o powodzeniu lub niepowodzeniu leczenia. Pierwszym podejściem jest terapia psychodynamiczna, której celem jest rozpoznanie potrzeb pacjenta i odnalezienie wewnętrznych mechanizmów zachowań problemowych poza świadomością.
Innym typem psychoterapii jest terapia poznawczo-behawioralna, która zakłada, że przyczyną zaburzeń są wyuczone wzorce zachowań. Ma na celu eliminację strachu oraz zmianę wzorców zachowań i myślenia w odpowiedzi na określone bodźce. Jeśli chodzi o rodzaje psychoterapii, nie można nie wspomnieć o psychoanalizie. W swojej hipotezie zaburzenie wynika z przeszłych doświadczeń, trwających konfliktów wewnętrznych i złożonych osobowości. Spotkanie z lekarzem polega na rozmowie, podczas której pacjent dzieli się swoimi przemyśleniami i rzeczami, które go niepokoją. Z kolei terapeuta pomaga mu uświadomić sobie, jakie doświadczenia życiowe mogły do tego doprowadzić, a nie do innego postrzegania danej kwestii.
Innym podejściem jest psychoterapia Gestalt. Podczas spotkań ze specjalistami pacjenci uczą się, jak cieszyć się życiem, odpuszczając i puszczając niechciane emocje. Zyskuje również umiejętności, które pozwalają mu ujarzmić swoje moce i zwiększyć swój potencjał. Wymienione typy nie wyczerpują listy trendów w psychoterapii.
Warto również wspomnieć o podziale pracy w leczeniu ze względu na dużą liczbę uczestników. Prowadzimy terapię indywidualną i grupową. Pierwszy opiera się na indywidualnym spotkaniu lekarza z pacjentem, podczas którego można nawiązać właściwą relację i zaufanie oraz skupić się na konkretnym problemie i znaleźć rozwiązanie. Zaletą tego dwuosobowego spotkania jest to, że terapeuta skupia całą swoją uwagę na jednej osobie i łatwiej mu dotrzeć do sedna problemu.
Z kolei terapia grupowa polega na spotkaniu z dużą grupą osób, które borykają się z podobnymi problemami. Do niewątpliwych zalet tego typu terapii można zaliczyć umiejętność utożsamiania się jednostki z innymi i ucieczki od samotności danego podmiotu.