Planit Praca,Usługi Co robi biuro rachunkowe?

Co robi biuro rachunkowe?

Co robi biuro rachunkowe? post thumbnail image

Co robi biuro rachunkowe? Posiadanie własnego przedsiębiorstwa i działalności gospodarczej pozwala na osiągania sporych zysków. Po otwarciu firmy nie wystarczy oferować dobrego produktu lub usługi. Konieczne jest dopełnianie wielu formalności każdego miesiąca, które wiążą się z dostarczaniem rozliczeń oraz dokumentów księgowych do urzędu skarbowego.

Sprawne prowadzenie ksiąg przychodów, a także ponoszonych kosztów przez firmę pozwala monitorować jej płynność finansową i dbać o prawidłowy rozwój. Pełna księgowość prowadzona przez dobre biuro księgowe pozwala na sprawne funkcjonowanie przedsiębiorstwa oraz odpowiednie rozliczenie z urzędem skarbowym. Czym zajmuje się biuro rachunkowe? Jakie sprawy można powierzyć księgowej? Jaki jest cennik biura rachunkowego?

Czym jest biuro rachunkowe?

Co robi biuro rachunkowe?

Co robi biuro rachunkowe?

Biuro rachunkowe jest swojego rodzaju instytucją, która zajmuje się prowadzeniem księgowości firm. Właściciele przedsiębiorstw, zgodnie z obowiązującym prawem, są zobligowani do odprowadzania składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a także podatków do Urzędu Skarbowego. Im bardziej zawiła jest papierologia działalności, tym więcej trudnych wyliczeń musi przeprowadzić szef firmy. Często z braku odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, przedsiębiorcy decydują się powierzyć rozliczenia fachowcom, jakimi są wykwalifikowani księgowi.

Niekiedy, zwłaszcza duże, dobrze prosperujące przedsiębiorstwa wydzielają osobny dział księgowości, który monitoruje wszelkie kwestie związane z podatkami, składkami i finansami. Małe firmy decydują się na powierzenie dokumentacji osobom, które prowadzą własne biura.
Osoba, która może zostać księgową zazwyczaj ukończyła studia magisterskie na kierunki finanse i rachunkowość. Zmieniające się prawo nakłada na nich obowiązek ciągłego podnoszenia kwalifikacji, a także doszkalania się w zakresie obowiązujących przepisów.

Czym zajmuje się biuro rachunkowe?

Biuro rachunkowe specjalizuje się w księgowaniu dokumentów sprzedażowych oraz zakupowych, a także monitoruje przepływ finansów. Często też do ich obowiązków należą rozliczenia podatkowe z Urzędem Skarbowym oraz wyliczanie składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Zakres funkcji, jaką zapewnia firma księgowa dla przedsiębiorcy, zależy od spisanej umowy i określonych w niej obowiązków. Czym może zająć się biuro rachunkowe?

 • prowadzeniem ksiąg przychodów i rozchodów – dla firm, które nie posiadają kasy fiskalnej,
 • prowadzeniem ksiąg rachunkowych,
 • ewidencjonowaniem przychodów,
 • rozliczeniem podatków,
 • rozliczeniem podatków dochodowych,
 • prowadzeniem spraw kadrowych,
 • wyliczaniem pensji pracowniczych,
 • przygotowywaniem rozliczeń do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych,
 • sporządzaniem różnego typu raportów, między innymi statystycznych,
 • ewidencjonowaniem środków trwałych,
 • pomocą w tworzeniu wniosków o kredyt dla firmy,
 • raportowaniem obecnej sytuacji finansowej przedsiębiorstwa,
 • występowaniem w imieniu firmy w instytucjach podatkowych, a także administracji publicznej,
 • fachowym doradztwem w zakresie dziedzin finansowych oraz podatkowych.

Dodatkowe zadania biura rachunkowego

Wyżej wspomniane zadania są oferowane przez każde biuro rachunkowe. Polskie prawo dodatkowo nakłada na księgowych z licencją odpowiedzialność, która dotyczy sprawdzania uczciwości przedsiębiorcy w prowadzonych przez niego rozliczeniach. Wszelkie formy zatajania przychodów lub niepłacenia należnych kwot podatkowych powinny być zgłaszane przez biuro odpowiednim instytucjom. Działania księgowych powinny również prowadzić do wykrywania możliwości, tak zwanego prania brudnych pieniędzy, które prowadzi do ponoszenia kosztów przez państwo.

Takie zobowiązanie wynika z odpowiedniej ustawy. Współudział księgowych w takich działaniach może prowadzić do uniemożliwienia dalszej pracy w zawodzie, nałożeniu grzywny, a ostateczne – w wyjątkowych przypadkach – ukarane karą pozbawienia wolności.

Odpowiedzialność biura rachunkowego za popełnione błędy

Niekiedy, nawet najbardziej doświadczeni pracownicy biur rachunkowych popełniają błędy. Mogą one dotyczyć zeznań podatkowych, ewidencjonowania przychodów i wielu innych spraw. Takie nieścisłości prowadzą do wystosowania kary pieniężnej przez instytucję, na przykład Urząd Skarbowy. W razie pojawienia się takich nieprawidłowości, kara zostaje nałożona na przedsiębiorcę – nie biuro rachunkowe. Usługi księgowe, zgodnie z zawartymi umowami, świadczą usługi starannego działania, a nie jego efektów.

Zobacz również:

Odpowiednim zabezpieczeniem dla właścicieli firm jest posiadanie przez księgowych odpowiednich ubezpieczeń, które w razie konieczności, pokrywają kwotę, którą określa nałożona grzywna. Kolejnym krokiem, jaki może wykonać właściciel firmy jest monitorowanie i sprawdzanie pracy biura. W każdej chwili można poprosić o wgląd w aktualne księgi rozliczeniowe, a także żądać ewentualnych wyjaśnień w razie nieścisłości.

Warto wybierać biura, które cieszą się pozytywnymi opiniami oraz są polecane przez innych przedsiębiorców. Odpowiedni wybór pozwoli właścicielowi firmy nie martwić się o swoją dokumentację finansową i ze spokojnym sumieniem powierzyć ją profesjonalistom.

MH biuro rachunkowe
Spółdzielcza 44
70-393 Szczecin
914313591
www.rachunkowebiuro.szczecin.pl
WIOL Biuro rachunkowe Łódź
al. Tadeusza Kościuszki 23/25
90-418 Łódź
426336148
www.wiol.com.pl

Related Post

Lombard Warszawa

Lombard WarszawaLombard Warszawa

Jeśli jesteśmy zainteresowani zastawieniem dowolnego przedmiotu, który posiada dużą wartość, warto zdecydować się na lombard Warszawa. W nim jesteśmy w stanie przeprowadzić bezpieczną transakcję i uzyskać określoną gotówkę bez zbędnych